A cefre érés fázisai

Erjedés: 
Ahhoz, hogy az erjedés során a gyümölcs cukor tartalma átalakuljon alkohollá, szükséges, hogy az élesztő ne érintkezzen oxigénnel, vagyis, hogy a levegőt tökéletesen kizárjuk az erjedésből. Ezzel meggátolhatjuk az erjedésre káros mikroorganizmusok kialakulását. Ez tulajdonképpen annyit jelent, hogy a cefre tároló edényét, lefedve kell tartani. A tárolásra használt hordó fedelét rá kell helyezni. Légmentesen lezárni nem szabad, mert az erjedéskor keletkező gáznak el kell távoznia a hordóból.
Fontos, hogy az erjedéskor biztosítsuk az optimális 27-28 C –ot.

Főerjedés: 
Ez az a szakasz, amikor az élesztő elszaporodott, és a nagyobb sejttömeg már több cukrot fogyaszt. A gyümölcscefre telítődött szén-dioxiddal, és a gyorsan képződő gázbuborékok formájában hagyják el a cefrét. A buborékok szétpattanása hangjelenséggel jár, innen a zajos erjedés elnevezés. Ez mozgatja a cefrét, melyen így bunda keletkezik.
Az intenzív erjedés kb 2-5 napig tart, ezalatt a cukor legnagyobb része elfogy, ezért a szén-dioxid fejlődés csökkenése áll be.

Utóerjedés: 
Az élesztők működése lelassul, majd eláll, a cukor végül elfogy. Az utóerjedés folyamán alakul ki az értékes aroma- és illat anyag nagy része. . Az utóerjedés javasolt ideje 7-9 nap, a külső hőmérséklet függvényében. Ezzel befejeződött az édes cefre éretté alakulása.

A cefrét az erjedés alatt naponta, illetve  naponta akár 2-3 alkalommal is meg kell keverni. Az erjedés során a cefre rost tartalma mindig a lé felé emelkedik, és ha ez a felső réteg nincs visszanyomkodva a cefre nedves részébe, kiszárad, ami még rosszabb meg is penészedhet. Ez pedig már rontja a cefre minőségét. Úgy mondják, hogy minden keverés 1/2 dl. pálinkával növeli a cefre hozamát. Ha igaz, ha nem, a napi rendszerességgel végzett keverés, csak használ a cefrének.
házilag készített cefrekeverő
 A cefre erjedési (forrási) ideje: elő-, fő-, utóerjedéssel együtt kb:10 nap.
Az tárolási hőmérséklet nagyban befolyásolja a cefre erjedését, ez a 10 nap elhúzódhat akár 40 napig is.
Alacsonyabb hőmérsékleten a cefre erjedése lassul. A buborékok lassan hagyják el a cefrét.

Házilag készített cefrekeverő
Az ilyen módon elkészített édes cefre érett cefrévé válik, amely kifőzetésre alkalmas. Az érett cefre ismertető jegye, hogy gyümölcsre jellemző- és alkohol illatú. valamint a cefre:

sűrű lekvár, vagy ivó joghurt állagú!

A cefre éréséről készített képek a cefre darabolásától, hordóba kerülésétől, elkészítésétől számítva a negyedik naptól. Keverés előtti, és keverés utáni állapot.

negyedik nap: 
A cefrével teli hordó fölé hajolva, és azt meghallgatva, már hallható, hogy lassú bugyborékolás, gáztermelődés indult meg. Az alma elkezdett erjedni. Az illatán érezni az alma illat mellett a hogy alkoholos, de közvetlen közelről a szaga szúrós.  
Keverés után 4. nap
Keverés előtt 4. nap
6. nap
A keverések napi 2-3 alkalommal történnek. 2 nap után észrevehetően könnyebb megkeverni az almacefrét. keverés után a lé egészen a sűrű "száraz anyag" szintje fölé ér. Egyre több a leve. Keverés után a lé habos. Az erjedés kicsit intenzívebb, nagyobb mennyiségű gáz keletkezik.
Keverés előtt 6. napon
Keverés után 6. napon

8. nap
Újabb 2 nap elteltével, a napi 3 keverés mellett a cefre állaga egyre hígabbnak tűnik. Még könnyebb megkeverni. A keverés előtti állapot nem sok változást mutat, de keverés közben már meglátni a változást. A cefre leve színtelen helyett elkezdett zavarossá válni, a keverés közben előkerülő hab már nem tiszta átlátszó, hanem sárgás árnyalata van. Ez normális, lesz még a cefrelé zavarosabb is. Látni lehet, hogy a cefrében a rostok elkezdtek lebomlani. A kiszabaduló illat almás de már kezd " cefrésedni " az alkoholtól.
A cefre a 8. napon keverés előtt
A cefre a 8. napon keverés után

11. nap
A szokásos napi 2-3 keverés után a cefre továbbra is erjed. Még nincs " kész ". A nagy könyvben leírtak szerint már kész kellene hogy legyen és lehetne vinni főzetni. De amint már említettem a hőmérséklet befolyásolja a cefre erjedését. Mivel nem fűtött helyiségben vannak a hordók hanem csak zárt, fagy mentes helyen, így az optimálisnak mondott 27-28 fok még a hordóban sincs meg, pedig az erjedéskor hő keletkezik. Alacsonyabb hőmérsékleten a cukortartalom, alkohollá alakulása hosszabb ideig tart. Jelen állapotában a cefre továbbra is erjed, gáz keletkezik, illata almás de alkoholos, "cefrés". A lé íze, édeskés, állaga egyre zavarosabb.
A cefre a 11. napon keverés előtt
A cefre a 11. napon keverés után

15. nap
Továbbra is naponta 2-3 alkalommal át van keverve a cefre. Az erjedés lassan de biztosan továbbra is zajlik. Az alma rostok egyre lágyabbnak tűnnek. Keverés közben a gázok még mindig kiszabadulnak. Ebből is lehet tudni hogy a cefre még forr. A lé tovább zavarosodott, sűrűsödött.
A cefre a 15. napon keverés előtt
A cefre a 15. napon keverés után

23. nap
Mostanra a cefrében az almadarabok egészen pépesnek tűnnek. A keverőt könnyedén lehet a hordó aljáig lenyomni. A darabok még mindig "felemelkednek" a felszínre, tehát az erjedés még mindig folyamatban van. Keverés közben már látható hogy a Sűrű joghurt állag kezd kialakulni.A lé most már teljesen zavaros. A hordóból felszálló illat almás - alkoholos - cefrés.
A cefre a 23. napon keverés előtt
A cefre a 23. napon keverés után

28. nap
A képeken is jól látható, hogy a cefre állaga keverés előtt és után majdnem azonos. A rostok nagy része lebomlott az egész "lé" állaga már a lekvárhoz hasonlít. A gázok termelődése lelassult. Ez azt jelenti hogy a cukor átalakulása hamarosan befejeződik. Most már elég naponta csak 1 alkalommal átkeverni. Ha a rostok már nem jönnek a felszínre, és nincs mit visszanyomkodni, buborékolás már nincs, az íze savanyú, akkor a hordót le kell zárni és lehet vinni a főzdébe.
A cefre a 28. napon keverés előtt
A cefre a 28. napon keverés után

És ez után....
Több képet nem készítettem a cefre éréséről, mivel a folyamat gyakorlatilag befejeződött, és már nem látható változás. A cefre felszínén vékony folyadékréteg látható, a buborékolás megszűnt, tehát a cefre készen áll a főzésre. A hordókat le kell zárni, kevergetni már nem szabad, mert a keletkezett alkohol párolog csak ezután el a keveréskor. A cefre szaga savanyú borra emlékeztető, alkoholos. Íze savanyú, és szintén érezni benne a boros alkohol jelleget. 
Az így elkészített almacefre, 100 literje kb. 9-10 liter 50% .-os jó minőségű tiszta almapálinkát ad.

Jó pálinkázást  !






14 megjegyzés:

  1. Nagyszerű minden szempontból kielégítő, részletes leírás!

    VálaszTörlés
  2. Egy kerdesem lenne. A bevezetonel az szerepel, hogy legjobb ha cefre/eleszto nem erintkezik levegovel, ezert jol le kell zarni a hordot. Viszont kesobb azt olvasom, hogy naponta tobbszor kevergetni kell. Ebben az esetben nem all fenn a veszelye, hogy az egeszet jol osszekeverjuk levegovel?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. A hordókat ternészetesen csak a keverés idejére kell felnyitni. Az erjedéskor keletkező gáz elzárja az oxigént.
      Tapasztalatom szerint kevergetés nélkül az alma cefre teteje elkezd rohadni, és ez kellemetlen ízek forrása lehet.

      Törlés
  3. Ez tulajdonképpen annyit jelent, hogy a cefre tároló edényét, lefedve kell tartani. A tárolásra használt hordó fedelét rá kell helyezni. Légmentesen lezárni nem szabad, mert az erjedéskor keletkező gáznak el kell távoznia a hordóból.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kotyogóval ellátott hordó, és a gáz eltávozik.

      Törlés
  4. Meg szeretném kérdezni hogyimien élesztőt használsz

    VálaszTörlés
  5. Én borélesztőt használok hozzá való "vitaminnal" (a gazdaboltban tudják...)
    És nem szabad elfelejteni a pektinbontót sem. Az almához feltétlen kell

    VálaszTörlés
  6. Es cukrot nem kell bele rakni?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. De nem am felhigitod a palinkat nem nadcukorpalinkat akarsz inni hanem almapalinkat

      Törlés
    2. Érdeklődnék,hogy nekem már harmadik hónapja érlelődik a hordóban az almacefrém,mert először is nem volt jó idő hogy kiforjon.Rajött a hüvös.gondoltam adok még neki időt forni.természetesen majdnem minden nap keverem.Majd nem kaptam időpontot a főzéshez,mondván hogy nincs hely.Most meg a hideg miatt nem váltják a főzést,mivel téliesitették.A kérdésem hogy érdemes e még kifőzetni,nem romlik e meg ennyi idő alatt?
      Lehet e még jó pálinka belőle?
      Vagy kár kifizetni a főzést,mert a pálinka nem lesz jó izzü.

      Törlés
  7. Légmentesen zárd le!
    Tavasszal ugyan olyan jó pálesz lesz belőle!

    VálaszTörlés
  8. Mi történik ha túl sürű a cefre
    Kell valamivel higitani?

    VálaszTörlés
  9. Nagyon részletes tartalmas leírás, köszönöm sokat segített.

    VálaszTörlés
  10. Meg szeretném kérdezni ha a kész cefrém a hordó aljára ülepedett, a tetején pedig van kb minden lé akkor mi a teendő?

    VálaszTörlés